2010
Počítadlo:
Galéria Archív Oslava 96. narodenín veľmajstra Lam Cho
Oslava 96. narodenín veľmajstra Lam Cho

15. február 2006, Hong Kong

V stredu, 15. februára 2006, oslavovala žijúca legenda štýlu Hungga veľmajster Lam Cho 96. narodeniny. Veľká narodeninová párty sa uskutočnila, ako v uplynulých rokoch, v Grand Lord Sea Food Restaurant /obľúbená sigungova reštaurácia /, ktorá je situovaná v časti Prince Eduard v Hong Kongu. Na oslave bola prítomná rodina, priatelia a viac ako 100 hostí z celého sveta/ Čína, Hong Kong, Anglicko, USA, Kanada, Česká republika, Brazília, Tchajvan, Singapur, Japonsko …/. Po prvýkrát sa v histórii tejto jedinečnej akcie zúčastnili i zástupcovia zo Slovenska. Konkrétne Ján Hrankay a Peter Kremeň, ktorí vedú Školu Lam ga gungfu a sú študentmi veľmajstrovho najmladšieho syna Lam Chun Singa.Všetci títo ľudia sa zišli, aby vzdali hlbokú poklonu hlave celej rodiny Lam. Väčšina z hostí sú praktici štýlu Hungga.

Celé poschodie tejto honosnej reštaurácie bolo rezervované len pre túto jedinečnú udalosť. Oslava sa začala okolo 18. hodiny tradičným levím tancom. Celá reštaurácia bol plná zvukov bubna, gongu a činelov. Hostia pozorne sledovali leví tanec a veľmi sa tešili zo skvelého výkonu protagonistov. Po otváracom ceremoniále levieho tanca nastal čas rozkrojiť veľkú narodeninovú tortu. Urobil to sám oslávenec, veľmajster Lam Cho, za prítomnosti svojej najbližšej rodiny /detí, vnúčat /. Niekoľko fotografov zachytilo celú rodinu, všetkých študentov a hostí, ktorí sa zúčastnili tohoto banketu. Nastala chvíla, ktorú mnohí z hostí využili, aby osobne gratulovali veľmajstrovi k narodeninám a odovzdali mu dary. Zástupcovia zo Slovenska tiež využili túto príležitosť a darovali mu čierny kameň, na ktorom bol diamantovou ceruzkou vyrytý portrét veľmajstra Lam Cho. Po tejto časti nasledovala všetkými dlho očakávaná, viac ako hodinová exhibícia hungga gungfu. Mnohí sifu a študenti z celého sveta demonštrovali svoju zručnosť gungfu, ktorú ukázali v ručných, zbraňových a sparringových formách. Na mnohých predvádzajúcich bolo vidieť obrovské vzrušenie, ale i malú nervozitu. Všetkých pri cvičení doprevádzali zvuky bubna, gongu a činelov. Každý chcel predviesť svoje cvičenie čo najlepšie… Exhibíciu začala mladšia generácia, kde bolo vidieť plno detskej energie, talentu a zručnosti. Ďalej nasledovali sifu a ich študenti z rôznych krajín celého sveta. Rýchlosť, silu a celkovú zručnosť majstri a študenti ukázalili v mnohých rozdielnych formách štýlu Hungga, ako sú Lau Ga Kuen, Jing Jeung kuen, Gung Gee Fook Fu Kuen, Fu Hok Seung Ying Kuen, Sup Ying Kuen, Lau Ga Gwan, Ng Long Baat Gwa Gwan, Kuan Lan Gim, Pek Kwa Daan Dou , Mui Fa Seung Dou, Yiu Ga Dai Pa , Seung Ng Yun Bin, atď. Ján Hrankay a Peter Kremeň predviedli sparringové formy Fu Hok chaak /tiger a žeriav/ a Daan Dou Deui Cheung /kopija vs.šabľa/ .

Tak, ako v uplynulých rokoch, každý horlivo očakával vrchol celej exhibície. Ten vždy patrí veľmajstrovým synom - najmladšiemu Lam Chun Singovi a najstaršiemu Lam Chun Faiovi. Diváci sú vždy vzrušení z ich úžasného predvádzania gungfu. Ich sila, rýchlosť, výbušnosť, presnosť a skúsenosť je obdivuhodná a pre neskúseného diváka až zarážajúca. Ponúkajú vrchol, aký môžu čínski bojoví umelci ponúknuť. Majster Lam Chun Sing predviedol ručnú formu Bang Bou /drtivý krok/ a majster Lam Chun Fai zbraňovú formu Mui Fa Seung Dou /dve dračie šabľe/. Celé toto predstavenie bolo venované veľmajstrovi Lam Cho.

Noc pokračovala veľkolepou hostinou. Každý stôl bol plný chutných jedál, nápojov a mnohých morských lahôdok, ktoré si môžete vychutnať len v tejto vychýrenej reštaurácii. Celá veľmajstrova rodina chodila rad za radom ku každému stolu a s každým si osobne pripíjala. Neskôr hostia postupne prichádzali k rodine Lam, aby pripili na veľmajstrove zdravie. Oslavu ukončil veľmajster okolo polnoci, keď každého hosťa osobne vyprevádzal poďakovaním a podaním ruky.

Je dobré spomemúť, že veľmajster Lam Cho je vo svojom vysokom veku stále dobre fyzicky zdatný. Dokazuje to rozprávanie Jána i Petra o tom, čo mali možnosť vidieť počas denných /i šesť hodinových/ cvičení v škole veľmajstra. Veľmajster už oficiálne neučí viac ako štyridsať rokov. Zvyčajne počas cvičenia i najstarších študentov v škole /veľmajstrova škola- telocvična je veľká pribižne 4,5m x 6m a nachádza sa v jeho byte/ sa len tak prejde, prípadne sa zastaví a chvíľku sa pozerá, ale do tréningu - výučby sa nezapája ani slovne, ani svojim cvičením. Jeden krát sa stalo, že veľmajster si v telocvični sadol a začal čítať noviny. Tréning samozrejme prebiehal, ale on sa nedal rušiť. Po chvíli ho cvičenie niečím zaujalo a začal občas jedným okom pozerať na cvičiaceho. Opakovalo sa to niekoľkokrát. Po chvíli sa veľmajster postavil, zobral študentovi z rúk nože a začal mu niekoľkokrát po sebe ukazovať pasáž z formy Jau Ga Wu Dip Seung Dou - \"motýlie nože rodiny Jau\", ktorú študent práve precvičoval. Veľmajster mu tieto techniky viackrát ukázal, vždy s rovnakou milimetrovou presnosťou, bez zaváhania, či nejakej neistoty v pohybe. Pritom mal obuté len papučky bez päty, noha sa mu mohla kedykoľvek zošmyknúť, a tým stratiť rovnováhu. Niečo podobné sa odohralo znovu v ten istý deň, keď ďalší študent cvičil Luen Fa Bo Dang - \"drevenná lavička lotosového kvetu\", veľmajster sa zapojil do výuky a opäť ukazoval kombináciu techník s úplnou ľahkosťou, pričom samotná lavica je dosť ťažká. Možnosť vidieť veľmajstra pri cvičení, i keď veľmi krátkom, je veľké šťastie a zážitok. Jeho gungfu je nedostihnuteľné..