2010
Počítadlo:
Galéria Archív Oslava 97. narodenín veľmajstra Lam Cho
Oslava 97. narodenín veľmajstra Lam Cho

február 2007, Hong Kong

Veľkolepá oslava 97. narodenín veľmajstra Lam Cho sa uskutočnila 8.marca, ako po mnohé roky, v reštaurácii Grand Lord Sea Food Restaurant /obľúbená reštaurácia rodiny Lam/. Oslava začala krátko po 17.hodine. Úvod patril Leviemu tancu, čo je v Číne zvykom pri veľkých udalostiach. Tento raz to bolo o to zaujímavejšie, že samotnému Leviemu tancu predchádzal tradičný obrad "Hoi Gong" / "bodkovanie"- "otvorenie oka"/. Je to tradičný juhočínsky obrad, ktorý býva vykonaný pred používaním "nového juhočínsky leva". Tento tradičný obrad slúži na "požehnanie" a "zobudenie" nového leva, vo veľmi doslovnom poňatí je pritiahnutím ducha leva z neba a dáva sa mu život. Podľa tradície by lev nemal byť používaný bez tohto obradu "požehnania", pokiaľ by sa tak stalo, mohol by priniesť nešťastie, smolu. / O obrade "Hoi Gong" "bodkovanie- otvorenie oka", sa čoskoro dočítate na našej stánke/.

Oslavy sa zúčastnila rodina, priatelia a viac ako 100 hostí z celého sveta. Všetci títo ľudia sa tu zišli, aby vzdali hlbokú úctu a poklonu hlave celej rodiny Lam. Hostia pozorne a s nadšením sledovali leví tanec. Po otváracom ceremoniále levieho tanca nastal čas na rozkrojenie veľkej narodeninovej torty. Postaral sa o tok oslávenec, veľmajster Lam Cho, v obklopení svojej najbližšej rodiny detí, vnúčat a pravnúčat. Niekoľko záberov fotografov zachytilo celú rodinu, všetkých študentov a hostí, ktorí sa zúčastnili tohoto banketu skupinovou fotografiou. Po tejto časti nasledovala takmer dvojhodinová, všetkými dlho očakávaná, exihibícia hungga gungfu. Mnohí sifu a študenti z celého sveta / Čína, Hong Kong, Anglicko, USA, Kanada, Česká republika, Brazília, Tchajvan, Singapúr, Japonsko, Slovensko, atď/ demonštrovali svoju zručnosť gungfu, ktorú ukázali v rúčných, zbraňových a sparingových formách. Na mnohých predvádzajúcich bolo vidieť obrovské vzrušenie, ale i malú nervozitu. Všetkých pri cvičení doprevádzali zvuky obrovského bubna, gongu a činelov. Každý chcel predviesť to svoje cvičenie čo najlepšie. Počas exhibície striedavo vystupovali študenti zastupujúci Kowloonskú školu a školu veľmajstrovho najstaršieho syna Lam Chun Faia. Ján Hrankay, ktorý je študentom veľmajstrovho najmladšieho syna Lam Chun Singa, predvádzal formu Jauga wudip seung dou /motýlie nože rodiny Jau/. Za zmienku určite stoja ukážky foriem starých študentov veľmajstra Lam Cho, ktorí predviedli napr.Mui Fa Siu Tiu - "halapartňa slivkového kvetu", Yiu Ga Daai Pa "trojzubec rodiny Yiu", Ng Long Baat Gwa Gwan - "tyč ôsmych trigramov piateho syna" tzv."jednokoncová tyč" , Kwanleun Gim - meč hory Kwanleun, Geui Chung Daai Hang Yut Seung Dou - "Geui Chungove veľké polmesiacové nože" atď. Ako i cvičenie druhej polovice formy Gung Gee Fook Fu Kuen syna majstra Lam Chun Faia, Oskara. Oskar začal cvičit pred trištvrte rokom, ale denne venoval cvičeniu 4 až 5 hodín. Svojou ukážkou dokázal, čo sa dá dosiahnuť i za tak krátky čas poctivým cvičením. Rýchlosť, silu a celkovú zručnosť majstri a študenti ukázalili v mnohých rozdielnych formách štýlu Hungga ako sú Lau Ga, Jing Jeung, Gung Gee Fook Fu, Fu Hok Seung Ying, Sup Ying, Pek Kwa Daan Dou, Fu Hok Chaak, Gung Gee Chaak, Luen Fa Bo Dang, Sap Ying kuen, Si Ga Mui Fa Ying Cheung atď.

Ako v predchádzajúcich rokoch, i teraz každý netrpezlivo očakával vrchol celej exhibície. Ten vždy patrí veľmajstrovým synom. Tento raz nevystupoval najmladší syn Lam Chun Sing, ale prekvapením bolo vystupenie ďaľšieho zo synov veľmajstra Lam Cho, Lam Chun Chunga - majster Lam Chun Chung sa pravidelnému cvičeniu gungfu už nevenuje dlhé roky, ale podľa jeho slov stále dobre ovláda celý systém.Tieto slová bez pochyby dokázal svojou ukážkou druhej polovice formy Fu Hok Seung Ying ako i počas výuky Jána Hrankaya v sigungovej škole. Diváci sú vždy vzrušení z úžasného predvedenia gungfu. Ich sila, rýchlosť, výbušnosť, presnosť a skúsenosť je obdivuhodná, a pre neskúseného diváka až zarážajúca. Ponúkajú vrchol čínskeho bojového umenia. Úplný záver patril najstaršiemu synovi majstrovi Lam Chun Faiovi a jeho ukážke Mui Fa Seung Lung Dou - "dve dračie šable kvetu slivky". Celé predstavenie bolo venované veľmajstrovi Lam Cho. Noc pokračovala veľkolepou hostinou. Každý stôl bol plný chutných jedál, nápojov a mnohých morských lahôdok , ktoré môžete ochutnať len v tejto vychýrenej reštaurácii. Oslavu ukončil veľmajster okolo polnoci, keď každého hosťa osobne vyprevádzal podaním ruky.