2010
Počítadlo:
História Rodokmeň
Wong Fei Hung

Jeho životný príbeh bol zvečnený v knihách a mnohých filmoch. Od prvého filmu bolo odohraných cez 100 ďalších pod značkou Wong Fei Hung Pictures. Bolo o ňom ako o historickej osobnosti, natočených najviac filmov a tým sa dostal i Guinesovej knihy rekordov. Tieto filmy ho preslávili a jeho legenda narastala do rozmerov ľudového hrdinu. Život majstra Wonga je stále častým námetom filmov...

Skutočný Wong Fei Hung sa narodil v r. 1847, v provincii Gwongdung, časti Nam Hoi, dedinke Sai Chiu. Jeho otec bol Wong Kei Ying. Gungfu sa začal učiť v 5-tich rokoch a už v 13-tich rokoch bol dobrým bojovníkom. Často chodil so svojím otcom predvádzať gungfu a predávať lieky po okolitých dedinách. O bojovej zručnosti mladého Wong Fei Hunga svedčí príbeh, o tom ako porazil, známeho majstra Gwan Dai Hunga, ktorý vyzval Wongovcov na súboj.

Mal mnoho učiteľov a svoje gung fu zdokonaľoval pod vedením Lam Fuk Singa (žiak Tid Kiu Sama), ďalej sa učil od Wong Yan Lama a samozrejme od svojho otca. Všetci títo učitelia boli v tej dobe najlepšími bojovníkmi. Všetky tieto poznatky, techniky, ktoré sa od nich naučil mu pomohli obohatiť štýl Hung. Vytvoril novú formu Fu Hok Sheung Yin kuen ( tiger a žeriav), ďalej formu Sup Yin kuen ( desať foriem päste), ďalej do systému začlenil formu Tid Sin kuen (Železné vlákno), tú sa naučil od Lam Fook Singa.

Wong Fei Hung už ako velmi mladý patril do skupiny bojovníkov, ktorá sa nazývala Desať tigrov Gwong dungu ( Sap Fu Gwongdung). Boli najlepšími majstrami gungfu na juhu Číny. Medzi nich patrili:

Wong Yan Lam, Wong Kei Ying, Wong Ching Haw, Wong Fei Hung, Tit Kiu Sam, Sou Hak Fu, Sou Hut Yee, Jao Tai, Tit Ji Chan, Tam Jai Kwan

Neskôr začal učiť bojové umenie špeciálne vojenské jednotky pod vedením generála Lam Wing Fuka a potom zaujal miesto vo vysokom vojenskom úrade. Po tom, čo toto miesto opustil, presunul sa do Fukien a stal sa pravou rukou generála Tong Ging Songa. Generál bol veľkým odporcom dynastie Ching a organizátor proti Chingského povstania.

Časom si Wong založil svoju školu a predajňu liečivých bylín. V nich prevádzal vlastnú medicínsku prax Did Da ( pokladá sa za tradičné Čínske umenie liečenie zranení a je vnútornou časťou tradičného gungfu) , ktorá bola veľmi známa. Bol jedným zo štyroch popredných lekárov v južnej Číne. Títo lekári sú dodnes veľké vzory .

Počas svojho života bol štyrikrát ženatý a mal štyri deti (synov). Osud si s ním zahral do takej miery, že prvé tri manželky mu zomreli počas manželstva. V tom čase sa medzi ľuďmi hovorilo, že začať si niečo s Wong Fei Hungom prináša smolu a tak si s ním ženy nechceli nič mať. Jeho posledná žena Mok Gwai Lan bola dcérou jeho priateľa, ktorý šíril ďalší uznávaný štýl gungfu rodiny Mok. I keď bol medzi nimi veľký vekový rozdiel, nebola žiadna prekážka ich svadbe...

O tom ako sa spoznali, rozpráva nasledujúci príbeh: vo Futsane, Wongova škola predstavila tanec leva. Jeho žiaci Lian Foon a Ling Wan Gai predviedli jednotlivo hlavu a chvost. Po levom tanci prišla na rad demonštrácia bojových umení. Potom čo všetci študenti predviedli svoje gung fu, vystúpil Wong, aby predviedol trojzubec rodiny Yu ( zbraň považovaná za kráľa zbraní južnej Číny). Počas svojej ukážky nešťastnou náhodou vykopol topánku do obecenstva. Topánka trafila mladú ženu a to ju podráždilo. I napriek všetkým ospravedlneniam, dala Wongovi facku a kričala na neho, že takému majstrovi by sa to nemalo stať! ,, Čo keby to bola zbraň, čo by Vám vyletela z rúk?! Protestovala, mohol ste ma zabiť! Po tomto rozhovore sa zničený Wong vrátil na pódium a dokončil svoju sekvenciu. Na prvý pohľad sa však do nej zamiloval. Zistil, že sa volá Mok Gwai Lan. Našiel si ju a nakoniec sa s ňou oženil.

Wong bol po celý svoj život neporazeným bojovníkom. Mal mnoho vynikajúcich žiakov. Jedným z najznámejších bol Lam Sai Wing, ktorý sa stal i jeho nástupcom.

V r. 1924 bola stávka všetkých obchodov proti vláde. Vypukli nepokoje, pri ktorých bol zničený jeho domov i obchod s bylinkami. Stratil všetok svoj majetok a onedlho nato bol zastrelený jeho syn Hon Sam, pri ostrej výmene názorov s drogovým gangom. Po týchto osudových ranách ochorel a zomrel.