2010
Počítadlo:
História

Hungga je jedným z piatich najvýznamnejších, individuálne vytvorených štýlov gungfu pochádzajúcich z Fukginského kláštora Siu Lum na juhu Číny. Kláštor bol postavený v Gau Lin Shan, provincii Fukien v blízkosti hraníc s provinciou Gwongdung v r. 1399. Počas dynastie Ming, sa stal známy ako Južný Siu Lam. Najväčšiu slávu si získal pred svojim úplným zničením počas dynastie Ching (1644-1911). Veľa známych majstrov cvičilo v tomto kláštore. Po páde dynastie Ming, jej prívrženci používali tento kláštor ako hlavné stredisko boja proti Chingom v južnej Číne. Po tom, ako to zistil cisár Hong Hei poveril svojich dvoch generálov zničením kláštora. Pomocou zrady sa to týmto dvom generálom podarilo a obsadili kláštor. Z kláštora Siu Lum sa podarilo zachrániť niektorým mníchom, ktorí najskôr zabili zradcu a potom sa rozišli, aby ich ťažšie vystopovali. Každý z nich založil vlastnú školu. Boli to Hung Hei Goon - Hung Ga, Lau Sam Ngan - Lau Ga, Lei Gum Lun - Lei Ga, Mok Ching Gui - Mok Ga, Choy Gau Yee - Choy Ga.

Hung Hei Goon sa naučil štýl tigra, od Chee Seena opáta kláštora Siu Lum. Neskôr sa stretol s dievčaťom Fong Wing Chun. Fongin otec bol zavraždený a ona sa chcela pomstiť, preto odišla do kláštora, kde sa mohla sústrediť na cvičenie. I keď sa zlepšovala, stále hľadala účinnejšie techniky. Legenda hovorí: "Jedného dňa sa jej vkradol do príbytku žeriav a začal zobať sušiacu sa ryžu. Nahnevané dievča ho chcelo odohnať bambusovou palicou. Žeriav sa nielen dievčine pred útokmi uhýbal, bránil sa krídlami a útočil, ale dokonca neprestával v zobaní ryže. Toto ju tak inšpirovalo, že začala študovať pohyby žeriava a vytvorila vlastný systém sebaobrany na báze týchto pohybov." Hung sa naučil od Fong štýl žeriava a skombinoval ho so štýlom tigra. Preto sa Hungga často nazýva štýlom tigra a žeriava. Tieto dve zvieratá sú jedinečným symbolom tohoto štýlu. Tiger je ukážkou nekompromisnej sily a odvahy, reprezentujúci tvrdé údery a bloky tigrími pazúrmi. Žeriav vyzerá navonok krotký, ale jeho útoky ostrým zobákom sú absolútne presné, smrtiace.

Jedným zo študentov, ktorého Hung učil bol i Lok Ah Choy. Ďalší v priamke zdediť tieto vedomosti bola rodina Wong, ktorej členovia boli Wong Tai, Wong Kei Ying a Wong Fei Hung. Wong Fei Hung mal mnoho dobrých žiakov, ale jeho najlepším a najznámejším bol Lam Sai Wing, ktorý svoje vedomosti predal svojmu synovcovi Lam Cho. Tohto synovca si neskôr adoptoval. Lam Cho sa stal jeho nástupcom a v súčasnej dobe má 100 rokov a je patriarchom štýlu. Teraz šíria Hung ga po celom svete jeho synovia Lam Chun Fai, Lam Chun Chung a Lam Chun Sing.