2010
Počítadlo:
Tradícia Leví tanec
Leví tanec

Leví tanecLeví tanec je dobre známa Čínska ľudová tradícia. Je to dôležitá časť tradície školy gungfu. Je to hlavná časť slávenia čínskych sviatkov - osláv, je dôležitou časťou svadieb a otvorení obchodov. Veľakrát dokonca školy gungfu predvádzali leví tanec ako krok k odstráneniu zlých duchov, či prineseniu šťastia /želania dobrého osudu/ a blahobytu, v prípade ak bol správne predvedený.

Tradičný leví tanec predstavovali tiež spolu s ohňostrojom a delobuchmi, čo malo spôsobiť vyplašenie zlých duchov. Tento spôsob nie je bežný v západných krajinách, ale stále v mnohých častiach juhovýchodnej Ázie patrí medzi veľmi obľúbený.

Leví tanec ukazuje ducha školy gungfu, ako i výkon samotných študentov. Škola gungfu, ktorá nemala skupinu predvádzajúcu tento tanec, bola považovaná za nie tradičnú. Spolu s technikami gungfu bol leví tanec predávaný z majstra na študenta po stáročia.
Zručnosti potrebné pre leví tanec sú sila, energia, flexibilita, rovnováha a schopnosť improvizovať dramatické prvky. Ťažká levia hlava si vyžaduje tanečníka so silnými plecami, rukami, ako aj silné nohy pre správnu prácu nôh, ktorá predstavuje najrozmanitejšie postoje a kopy. Osoba predstavujúca telo a chvost je väčšinu času predklonená, preto potrebuje silný chrbát a nohy.
Veľa majstrov Hungga bolo známych pre svoje majstrovstvo v levom tanci. Majster Wong Fei Hung bol veľmi známy pre svoj excelentný leví tanec a tiež bol kráľom levieho tanca. Počas dlhého revolučného odporu proti vláde dynastie Ching praktikanti štýlu Hungga často používali svoj leví tanec na komunikáciu s inými čínskymi vlastencami.

História a pôvod
Leví Tanec IIHoci skutočný lev v Číne nikdy neexistoval, lev a tradícia levieho tanca má svoju existenciu v Čínskej kultúre niekoľko tisíc rokov. Čínsky lev je veľmi málo podobný skutočnému levovi, ale aj tak hrá dôležitú úlohu v Čínskom ľudovom umení /folklóre/. Čínska kultúra a história videla levov ako pokojné, nemé tváre a považovali ich za duchovné zvieratá vznešenosti a šľachetnosti. Aj mimo Čínskych dejín sa lev predstavoval ako symbol sily, odvahy a múdrosti. Od tretieho storočia bolo možné vidieť pár stojacich levov pred vchodom do budov, napr. úradných budov, kláštorov a symbolizovali ich ochranu. Páry levov boli postavené tak, že po pravej strane bol samec a na ľavej samica. Pod pravou labou samca bola červená guľa a pod ľavou labou samice bol kalich. Množstvo srsti na hrive leva predstavovalo dôležitosť budovy, ktorú ochraňovali.
levia hlavaLeví tanec má veľmi dlhú históriu. Prvé zmienky sú zaznamenané od skorej dynastie Chin a dynastie Han /3.st. BC/. Je veľa mýtov a príbehov ako a kedy vznikol, ale presné historické záznamy o jeho začiatku nie sú zaznamenané. Ako a kedy začal jestvovať leví tanec sa dá len ťažko určiť.
Najpopulárnejší príbeh hovorí, že vznik levieho tanca bol počas dynastie Tang /AD 616-906/. Podľa legendy mal cisár jednej noci zvláštny sen, v ktorom sa objavil neznámy tvor /lev/ a v ňom bol uložený jeho život a bezpečnosť. Nasledujúci deň sa čudoval čo za tvora to bolo v jeho sne a dal si zavolať svojich radcov a vyrozprával im čudný sen. Jeden z jeho služobníkov mu vysvetlil, že ten tvor je zviera /lev/ zo západu. Cisár preto nariadil svojim služobníkom, aby vytvorili leva akého videl vo svojom sne, lebo je v ňom uložený jeho život. Lev sa stal symbolom úspechu, šťastia a blahobytu.
Iný príbeh hovorí o malej dedinke v Číne, ktorá bola terorizovaná levom. Jeden z dedinčanov navrhol, že by sa mali zhromaždiť a zobrať zo sebou staré hrnce, panvice a robiť strašný hluk a tým leva odplašili. Iné vysvetlenie tohoto príbehu hovorí, že dedinčania chceli zastaviť levie útoky a tak sa išli opýtať budhistického mnícha. Mních ho skrotil a lev sa stal ochrancom národa. Tento mních je reprezentovaný veľkým budhom a väčšinou je vidieť v juhočínskom levom tanci.